Zakończenie procesu rogatoryjnego kamedułów – męczenników II wojny światowej

  • 30 listopada 2009

W Kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyło się dziś 14 kwietnia uroczyste zakończenie procesu rogatoryjnego ojców Alojzego Poprawy i Cherubina Kozika ur. w Luborzycy – męczenników II wojny światowej. Zakonnicy byli kamedułami, obaj zginęli w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau.

Ojciec Alojzy Maciej Poprawa urodził się 3 marca 1893 roku w Kaszowie koło Krakowa, w bardzo religijnej rodzinie. Jego dwóch braci także zostało kamedułami. Alojzy wstąpił do zakonu w 1912 roku, w 1918 przyjął święcenia kapłańskie. W latach dwudziestych studiował w Rzymie. – Dla dzisiejszego świata jest przykładem totalnego oddania Bogu. Młody, mądry, wykształcony, a jednak zdecydował się na bardzo radykalną drogę – opowiada wicepostulatorka w jego procesie beatyfikacyjnym s. Elioza Helena Poprawa, krewna Sługi Bożego.

Alojzy Poprawa był odnowicielem kamedulskiego klasztoru w Bieniszewie. Podczas II wojny światowej okupant zabronił ojcom odprawiania Mszy w klasztorze. Ojciec Alojzy próbował interweniować w tej sprawie, niestety bezskutecznie. 26 sierpnia 1940 roku, wraz ze współbraćmi został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a stamtąd przewieziony do Dachau. Zginął, skatowany na śmierć 13 sierpnia 1942 roku. Kameduła o. Florian Niedźwiadek tak go wspominał:

„Żył święcie i umarł święcie, nie módlcie się o jego zbawienie, módlcie się do Boga za jego przyczyną”.

Ojciec Cherubin Kozik pochodził z Luborzycy. Był bardzo związany z rodziną i z parafią. Wytrwale szukał swego powołania i w wieku 22 lat wstąpił do kamedułów, ale to nie przerwało jego związków z parafią, za którą modlił się nawet w obozie koncentracyjnym – wspomina s. Poprawa. Ojciec Kozik był w grupie aresztowanych przez Niemców kamedułów z Bieniszewa i wraz z nimi trafił do Dachau. Stamtąd pisał listy do rodziców, dopytując o losy parafialnej świątyni. – Jemu przypisuje się cud ocalenia dzwonów w Luborzycy, które Niemcy mieli zagrabić, ale zostały uratowane dzięki partyzantom i modlitwie ojca Cherubina – podkreśla wicepostulatorka procesu. Zginął 25 września 1942 roku, prawdopodobnie zagazowany.

Ojcowie Alojzy Poprawa i Cherubin Kozik znajdują się w grupie Męczenników II wojny światowej. Ich proces kanonizacyjny toczy się w diecezji pelplińskiej. W Krakowie odbywał się proces rogatoryjny. Rozpoczął się on 28 października 2003 roku. Trybunał przesłuchał 4 świadków w sprawie o. Alojzego i 6 w sprawie o. Cherubina. Komisja teologiczna zbadała także pisma o. Alojzego i wydała o nich pozytywną opinię. Zebrana dokumentacja procesowa została przekazana ordynariuszowi diecezji pelplińskiej bp. Janowi Szladze.

md / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 kwietnia 2008
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski