Triduum Paschalne i Wielkanoc

  • 26 kwietnia 2019

Wielki Czwartek – 18 kwietnia – Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18:00 rozpoczęto obchody Triduum Paschalnego. Liturgii przewodniczył ks. Mieszko Ćwiertnia i sprawowana była na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Pan Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. W tym dniu obchodzono także święto kapłanów i służby liturgicznej. W związku z tym wierni z poszczególnych grup parafialnych złożyli życzenia naszym duszpasterzom. Na koniec liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, gdzie był adorowany do godziny 21:00.

Wielki Piątek – 19 kwietnia – Zgodnie z tradycją, tego dnia obowiązywał post ścisły. Od godziny 7:00 parafianie mieli okazję uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. O godzinie 17:00 rozpoczęła się ostatnia w tym roku Droga Krzyżowa, a po niej – o godzinie 18:00 odprawiona została Liturgia Męki Pańskiej, którą poprowadził ks. proboszcz – Tadeusz Majcher. Podczas niej odczytano fragment Ewangelii wg św. Jana dotyczący Męki Pańskiej. Po homilii odbyła się Adoracja Krzyża, podczas której zebrani poprzez ucałowanie ran Jezusa na Krzyżu oddali cześć zbawczej ofierze Chrystusa. Następnie wierni mieli okazję przyjąć Komunię Świętą. Na koniec liturgii przeniesiono Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Grobu, gdzie modlitewne czuwanie trwało do północy.

w1

Wielka Sobota – 20 kwietnia – Tego dnia wierni mieli możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Ponadto, do południa odbywało się święcenie pokarmów nie tylko w kościele, ale również w poszczególnych miejscowościach parafii. Wieczorem – o godzinie 18:00, odbyła się w kościele najważniejsza liturgia w całym roku: Msza Wigilii Paschalnej, która rozpoczęła świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa (zgodnie z tradycją Kościoła sprawowana jest jako pierwsza liturgia Niedzieli Zmartwychwstania). Przewodniczył jej ks. Krzysztof Piechowicz.

w5 w3
w4 w2 w6

Niedziela Zmartwychwstania – 21 kwietnia – w tym dniu obchodzono najważniejszą uroczystość w kościele katolickim – Wielkanoc. O godzinie 6:00 odbyła się Msza Święta Rezurekcyjna z procesją dookoła kościoła. Jak co roku, msza ta cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych i gromadzi przedstawicieli różnych grup – nie tylko parafialnych, ale również lokalnych.

w7 w8
w9 w10

Pozostałe Eucharystie sprawowane były: w kaplicach – według niedzielnego harmonogramu, w kościele – o godzinach 8:30, 10:00, 11:30, 13:00.

Poniedziałek Wielkanocny – 22 kwietnia – Zgodnie z tradycją, w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy sprawowane są msze święte według niedzielnego harmonogramu. To kolejny dzień (z ośmiu), w którym w szczególny sposób wspomina się Zmartwychwstanie Chrystusa. Widać to wyraźnie w Liturgii Słowa; wszystkie fragmenty Ewangelii – czytanie w oktawie Święta Zmartwychwstania Pańskiego – opisują momenty ukazania się Jezusa uczniom i niewiastom.