UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

  • 21 czerwca 2019

Wczoraj (20.06) ulicami parafii przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem, która była częścią głównych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

IMG_9368

O godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta, sprawowana przez wszystkich księży. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz Tadeusz Majcher. Po zakończonej Eucharystii wyruszono w procesję z Najświętszym Sakramentem do ołtarzy zlokalizowanych na trasie biegnącej ulicami Baranówki i Wysiołka Luborzyckiego. W tym roku o ich przygotowanie poproszono: (I ołtarz) mieszkańców Łuczyc – Prądnik, Pustki, Załucek, (II ołtarz) mieszkańców Piotrowca, (III ołtarz) mieszkańców Maciejowic, (IV ołtarz) Rodzinę Kolpinga.

IMG_9326

Przy każdym ołtarzu odśpiewywano fragment jednej z czterech Ewangelii (odnoszący się do Eucharystii), po którym, przed wyruszeniem w drogę do kolejnego ołtarza, kapłan błogosławił zebranych Najświętszym Sakramentem. Po powrocie do świątyni odśpiewano hymn Te Deum, po którym nastąpiło uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

IMG_933a

Tego dnia msze święte odbyły się także: w kościele o godzinie 7:00 i 16:00, i w kaplicach o poszczególnych godzinach (Kocmyrzowie i Pietrzejowicach o 15:00, Łuczycach i Wilkowie o 16:30).

Od wczoraj, do przyszłego czwartku (27.06) trwa Oktawa Bożego Ciała. Codziennie, po mszy św. o godzinie 18:00 (w niedzielę podczas nabożeństwa o godz.15:30) będzie odbywać się procesja z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.

IMG_9480

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (potocznie Boże Ciało) obchodzona jest co roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (czwartek po niedzieli Trójcy Świętej) i przypomina o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246 roku, zaś jako święto dla całego Kościoła zachodniego zostało ustanowione w 1317 roku. Pierwszy raz na ziemiach polskich pojawiło się ono w diecezji krakowskiej w 1320 roku.

IMG_9562

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoim udziałem we wczorajszej procesji dali świadectwo wiary.
 

Szczególne podziękowania składamy tym, którzy aktywnie włączyli się w to wydarzenie: osobom przygotowującym ołtarze, grupom parafialnym, osobom niosącym feretrony i sztandary, rodzicom i dzieciom sypiącym kwiaty, dzieciom w strojach komunijnych, asyście procesyjnej w strojach krakowskich, służbie liturgicznej, Panu kościelnemu i organiście, Orkiestrze Dętej „Kosynierzy”, strażakom i służbom zabezpieczającym wydarzenie.
Bóg zapłać!