Pierwsze Soboty Miesiąca

  • 6 września 2020

„Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca” – słyszą dzieci 13 lipca 1917 r. w Fatimie. W 1925 r. Maryja, ukazując się Łucji, doprecyzowuje, na czym ma polegać nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

IMG-20200901-004750

Najważniejszym elementem pobożności maryjnej jest uczenie się miłości od Maryi. Chodzi przecież o serce! – mówił w sanktuarium na Krzeptówkach bp Virgílio do Nascimento Antunes z Coimbry podczas zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi 6 czerwca 2017 roku. Portugalski hierarcha przywołał wtedy słowa s. Łucji: „Zaprowadzić w świecie nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi oznacza doprowadzić ludzi do całkowitego poświęcenia się nawróceniu, oddaniu, głębokiej czci i miłości”. Zanim zapytamy, jak odprawić pięć pierwszych sobót, trzeba wiedzieć, po co. Sedno tkwi bowiem we właściwej intencji, w odpowiedniej postawie wewnętrznej. Chodzi przecież o serce!

Błędem byłoby traktowanie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi w sposób zbyt formalny, sztywny, jako kolejnej formy pobożności, której Bóg oczekuje od nas właśnie teraz. To nabożeństwo jest raczej środkiem do celu, jest podpowiedzią, zaproszeniem, pokazaniem tego, co ważne w konkretnej sytuacji historycznej. Bogu ostatecznie zawsze chodzi o serca, o nasze serca. Chce, by zapłonęły. A z tym jest właśnie problem, bo ogień wiary wydaje się gasnąć w świecie. Fatima jest orędziem nadziei, mówił biskup Coimbry, ale dodawał, że jest także „krzykiem, który chce poruszyć sumienia i serca ludzi! Jest jak morze światła, które przerywa ciemności kultury grzechu i śmierci próbujące zdominować nasz świat. Inaczej mówiąc, przesłanie z Fatimy jest uroczystą afirmacją obecności Boga pośród wszystkich prób negowania Jego obecności. To przypomnienie, że Bóg nie odwraca się od nas nigdy. Wręcz przeciwnie: puka do serca świata i upomina się o każde ze swoich dzieci”.

Tu leży klucz do nabożeństwa pięciu pierwszych sobót. To ma być odpowiedź wierzących na świat, w którym ginie pamięć o Bogu. To modlitewna walka o zbawienie dusz, czyli o zwycięstwo Boga. To odpowiedź na pełen Miłości plan Mamy na uratowanie wszystkich swoich dzieci.

Fragment artykułu ks. Tomasza Jaklewicza „Wyciąganie cierni z serca”
https://www.gosc.pl/doc/3972413.Wyciaganie-cierni-z-serca
Udostępniono za zgodą autora