Skip to main content

HISTORIA PARAFII

Historia

Początki

Ziemia luborzycka jest bogata w ślady różnych prehistorycznych kultur, a także dużą ilość rzeczy pochodzenia rzymskiego, które przywędrowały tutaj wraz z kupcami znad basenu Morza Śródziemnego czy też z ludami, które handlowały lub napadały na osady rzymskie w granicach imperium.

Wieki średnie

Od XII wieku znane są pierwsze osady wiejskie, a masowa akcja kolonizacji na prawie niemieckim, a więc fundowania wsi należących do rycerstwa lub kościoła, nastąpiła w  XIV wieku. Wcześniej jednak, ok. 1222 r. została erygowana parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Luborzycy, a jej fundatorem był biskup krakowski Iwo Odrowąż. W tym samym roku powstaje z jego inicjatywy klasztor i kościół cystersów w Mogile pod tym samym wezwaniem. Dla biskupa Iwona Odrowąża duże znaczenie miało odnalezienie, podwyższenie, a co z tym się wiąże,  adoracja Krzyża Pańskiego, dlatego tyle jego fundacji nosiło takie wezwanie. Pierwszy, drewniany kościół uległ zniszczeniu podczas najazdów mongolskich, a jego skarby, w tym srebrny krzyż, dar od biskupa Iwona zostały zrabowane przez najeźdźców. Parafia, która powstała w Luborzycy była bardzo rozległa (aż 12 dużych wsi), ale równocześnie bardzo zasobnych. W 1401 roku biskup krakowski Piotr Wysz nadał dla nowo odtworzonego Uniwersytetu Krakowskiego pięć beneficjów kościelnych, aby zagwarantować podstawę finansową do działania uczelni. Wśród przekazanych znalazła się parafia w Luborzycy, która stała się jako beneficjum podstawą dochodów dla profesorów Wydziału Teologicznego. Od 1422 r. kościół w Luborzycy został przekazany na uposażenie profesorów Wydziału Prawa i tak zostało aż do 1825 r. W 1433 r. następuje poświęcenie gotyckiej, nowowybudwanej świątyni, której bryła góruje nad okolicą do dnia dzisiejszego.

Nowożytność

W trakcie istnienia I Rzeczpospolitej parafia się rozrastała pod względem gospodarczym, demograficznym. W ramach rozwoju powstaje szkoła parafialna, a z początkiem XVII wieku kościół został ozdobiony barokowym ołtarzem- w prezbiterium zostały wymalowane freski obrazujące Mękę Pańską. Podczas Potopu Szwedzkiego świątynia została dwukrotnie splądrowana przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie. W 1786 r. mieszkańcy ziemi luborzyckiej doświadczyli trzęsienia ziemi, które uszkodziło również kościół parafialny.

XIX wiek

W latach 1795-1809 parafia należała do Cesarstwa Austriackiego, do końca Kongresu Wiedeńskiego stanowiła część Księstwa Warszawskiego. Następnie przypadła na prawie sto lat Cesarstwu Rosyjskiemu, a to skutkowało przekazaniem tej parafii i innych nadgranicznych, do diecezji kieleckiej. W trakcie tego stulecia, obok zrywów narodowych, w których wzięli udział także mieszkańcy ziemi luborzyckiej, nastąpił remont kościoła, budowa nowego ogrodzenia i dzwonnicy, czy też powstanie nowego cmentarza parafialnego położonego ok. 0,5 km od świątyni. Wielka Wojna (1914-1918) pozostawiła po sobie trwały ślad w postaci licznych cmentarzy wojennych żołnierzy austriackich, węgierskich i rosyjskich. Nie obyło się również bez ofiar wśród ludności cywilnej i strat materialnych, powstałych w wyniku walk podczas bitwy o Kraków w listopadzie i grudniu 1914 r.  Przez cały okres wojny parafia znajdowała się pod władzą okupacyjnej administracji austriackiej.

Czasy najnowsze

Wraz z odzyskaniem niepodległości parafia luborzycka znalazła się znów pod jurysdykcją arcybiskupa krakowskiego, Adama Sapiehy. Podczas II wojny światowej mieszkańcy ziemi luborzyckiej pomagali wysiedleńcom z Wielkopolski, Pomorza i ziemi łódzkiej. Wspierano naukowców z Krakowa i ich rodziny, a także ukrywano Żydów. W każdej wsi zorganizowane zostały struktury konspiracji zbrojnej (ZWZ-AK i BCh) oraz politycznej, głównie ludowej. 3 lipca 1943 r. w akcji pacyfikacyjnej Niemcy dokonali egzekucji 20 osób zamieszkujących w Luborzycy, Wilkowie, Marszowicach i Woli Luborzyckiej. Wszyscy zostali pochowani na tutejszym cmentarzu parafialnym. Armia Czerwona wkroczyła na te tereny 16 stycznia 1945 r. W wyniku przejęcia władzy przez komunistów przeprowadzono tzw. reformę rolną, która doprowadziła do wysiedlenia właścicieli okolicznych dworów, pozbawiając kościół wsparcia dotychczasowych kolatorów. Po śmierci ks. proboszcza Józefa Nowobilskiego w lutym 1989 r. proboszczem został legendarny kapelan NSZZ “Solidarność” HiL w Krakowie, ks. Kazimierz Jancarz, który rozpoczął dynamiczną modernizację plebanii. Z jego inicjatywy powstało kilka dzieł, spośród których do dnia dzisiejszego istnieje Rodzina Kolpinga. 

Dowiedz się więcej:

  • dr Michał Wojenka: „Luborzyca i jej okolice w pradziejach oraz średniowieczu”,

 

  • dr hab. Maciej Zdanek, prof. UJ: „Związki Luborzycy z Uniwersytetem

 

  • dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UP: „Wieś polska z perspektywy Luborzycy – od pańszczyzny do współczesności”.

 

  • dr Marcin Czarnowicz: „Czy pod Luborzycą żyły kiedyś wampiry?”.

 

  • ks. Piotr Maroszek: „Wiek XIX w parafii luborzyckiej – okres przemian, buntów i kształtowania nowej świadomości”.

 

  • mgr Paweł Franczak: „Posługa kapłańska Sebastiana Jana Kantego Czochrona na tle jego kariery naukowej”?”.

 

  • ks. Mieszko Ćwiertnia: „Blizny tamtych dni. Wielka wojna na ziemi luborzyckiej””.

 

  • dr Marcin Chorązki: „Rewolucje XX wieku na ziemi luborzyckiej – wybrane aspekty społeczne””.

Źródła:

  • Badania historyczne przeprowadzone na potrzeby dokumentacji projektowej przez m.in. prof. Pawła Pencakowskiego (Akademia Sztuk Pięknych) i mgr Joannę Płuskę,
  • Badania w zakresie historii sztuki prowadzone przez prof. Pawła Pencakowskiego,
  • Badania w zakresie historii sztuki prowadzone przez Jerzego Żmudzińskiego,
  • Architektura gotycka w Polsce, red. T. Mroczko, M. Arszyński, Warszawa 1995,
  • Bochnak A., Pagaczewski J., Zabytki przemysłu artystycznego w kościele parafialnym w Luborzycy, Kraków 1925,
  • Długosz J., Liber Beneficiorum, ed. A. Przeździecki, II, Cracoviae 1864,
  • Domański R., Krótki zarys dziejów kościoła i parafii luborzyckiej, Kraków 1994,
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. I: województwo krakowskie, red. J. Szablowski, z. 8: powiat miechowski, opr. Z. Boczkowska, Warszawa 1953,
  • ks. Wiśniewski J., Dekanat miechowski, Kielce 2000 [reprint z 1917 r.],
  • Krzyż Luborzycki, Skarby luborzyckiej świątyni. Krucyfiks, Luborzyca 2022 [film],
  • Krzyż Luborzycki, Skarby luborzyckiej świątyni. Sakralna sztuka użytkowa, Luborzyca 2022 [film],
  • Sakralne Dziedzictwo Małopolski, PIDZ UPJPII, projekt SDM, https://sdm.upjp2.edu.pl, dostęp: 2023