Organizacje działające na terenie parafii:
- Rada Parafialna,
- Służba Liturgiczna,
- Grupa Charytatywna,
- Grupa Modlitewna,
- Krąg Biblijny,
- Stowarzyszenie Rodzina bł. Adolfa Kolpinga w Luborzycy,
- Ruch Domowy Kościół,
- Róże Żywego Różańca,
- Orkiestra Dęta “Kosynierzy”,
- Redakcja czasopisma “Krzyż Luborzycki”.
Historia luborzyckich wspólnot
Przez wieki luborzycka parafia była w okolicy jednym z nielicznych zorganizowanych ośrodków życia społecznego. Pierwszą, źródłowo udokumentowaną świecką wspólnotą było Bractwo Różańcowe, powołane w 1619 roku decyzją krakowskiego biskupa Bernarda Maciejowskiego, z jej pierwszym honorowym członkiem Tomaszem Eustachym Świniarskim – ówczesnym proboszczem i profesorem Akademii Krakowskiej. Organizacja powstała na fali kontrreformacyjnych zmian w Kościele i działała nieprzerwanie przez co najmniej 150 lat. Pamiątką tamtej organizacji jest ufundowany przez jej członków obraz Matki Bożej Śnieżnej.
Kolejna fala rozwoju kościelnej działalności społecznej zbiegła się w czasie z budową struktur państwowych w latach 20 XX-wieku. Na terenie parafii w tamtym czasie działalność prowadziły: Rada Parafialna Archidiecezji Krakowskiej (z prezesem Mieczysławem Żywotem), Akcja Charytatywna przy Rada Parafialna Archidiecezji Krakowskiej , Katolickie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich (ok. 50 kobiet, w zarządzie pp. Tochowiczowa, Natkańcowa, Zębalowa), Koło Żywego Różańca, 4 grupy przy Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej. Aktywność w parafialnych zrzeszeniach podejmowało ok. 500 osób (dane z 1934 r.)
Obecnie na terenie miejscowości wchodzących w skład parafii działają liczne organizacje pozarządowe oraz nieformalne zrzeszenia. Z roku na rok ich liczba wzrasta, co wiąże się z rozwojem przedmieść i zmianami w strukturze mieszkańców. Część z nich (wymienione u góry strony) wywodzą się z działalności parafialnej oraz są bezpośrednio z nią związane, inne regularnie angażują się w życie parafii (m.in. Koła Gospodyń Wiejskich).