Skip to main content

WSPÓLNOTY I GRUPY PARAFIALNE

Grupa Modlitewna

Informacje:

  • Opiekun prowadzący: ks. Tadeusz Majcher
  • Organizatorka: Elżbieta Niedzielska-Baran
  • Telefon: 609555577

Spotkania:

Spotkania odbywają się w kościele parafialnym w Luborzycy, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po mszy świętej o godz. 11:00.

O nas:

Od 2009 roku działamy jako Wspólnota Modlitewna, której patronuje Sługa Boży O. Cherubin Kozik. 

To On, nasz patron zgromadził nas wokół siebie, abyśmy spotykali się zgodnie ze słowami Chrystusa: „tam, gdzie dwaj albo trzej zgromadzeni są w Imię moje, tam Ja Jestem pośród nich”. Nasza wspólnota jest rzeczywistym dowodem, że święci są żywi i obecni w Kościele Chrystusa. O świętych nie mówi się jak o ludziach przeszłości, zamkniętych w ramy historii. Święci nieustannie żyją i u Miłosiernego Ojca w niebie wypraszają dla nas wiele łask. Od pierwszej niedzieli maja  2009 roku rozpoczęliśmy nasze spotkania, a jako, że maj jest miesiącem Maryi, ufamy że to też i za Jej przyczyną i błogosławieństwem powstała Grupa Modlitewna i trwa do dnia dzisiejszego. 

Czym jest nasze Bractwo Modlitewne?

To wspólnota serc,która spotyka się na krótką katechezę i aby poznać cel modlitwy miesiąca. Spotkania odbywają się w Kościele po sumie w pierwszą niedzielę miesiąca. Jeśli Ktoś nie może uczestniczyć w spotkaniu, intencje modlitewne na dany miesiąc może odebrać w zakrystii przy kościele.

Chcemy być duszą parafii, dlatego każdy należący do naszej parafii jest ważny i potrzebny.

Do Grupy Modlitewnej nie ma zapisów, każda, nawet okazjonalna obecność jest mile widziana.

Na czym polega nasze życie modlitewne?

Mamy świadomość, że wszystko co trwałe w  życiu człowieka buduje się w zażyłych kontaktach z Bogiem. Wierzymy w wartość i siłę modlitwy, zawierzamy więc wszystkie sprawy Panu Bogu i  trwamy we wspólnocie, wypraszając potrzebne łaski dla osób indywidualnych, dla Polski, Europy i świata.

Widzimy owoce naszych modlitw: powroty do zdrowia, udane operacje, dar macierzyństwa, otrzymana praca etc.

W jaki sposób się modlimy?

Przez miesiąc zbieramy intencje np. o zdrowie, nawrócenie, wyprostowanie zawiłych spraw życiowych, o błogosławieństwo Boże w różnych trudnych sytuacjach życiowych

Intencje można zostawić w zakrystii (zapisując na kopercie: Grupa Modlitewna) lub u ks. Proboszcza lub zgłosić do animatorki Grupy Modlitewnej p. Elżbiety Niedzielskiej-Baran tel. 609555577.

Zawsze obowiązuje nas dyskrecja jeśli chodzi o osobę zgłaszającą i osobę, której dotyczy intencja. 

Następnie w tych intencjach Grupa Modlitewna modli się przez miesiąc dowolną modlitwą – może to być różaniec, koronka, litania, czy inna indywidualnie wybrana modlitwa.

 

Zapraszamy Cię! Przyjdź! Stań się uczestnikiem świętości o. Cherubina Kozika.

***

Z historii powstania Bractwa: 

Miesiąc czerwiec roku 2010, dla naszego Bractwa Modlitwy, stał się ważnym z powodu ufundowania feretronu. Pod koniec miesiąca ks. Robert Anusiewicz wraz z Panem Józefem Piekarczykiem przywieźli feretron, wykonany w Wiśniowej przez pana Jana Szczepanika. Feretron ma swoją symbolikę:

Krzyż – wzór zaczerpnięty od krzyży jakie noszą szafarze nadzwyczajni, w podstawie wewnątrz feretronu jest płótno zwinięte z imionami i nazwiskami fundatorów (członków Bractwa Modlitewnego). W dolnym zwieńczeniu obrazów jest Matka Boża Katyńska, nawiązująca do tragedii smoleńskiej (strona o. Cherubina Kozika), z drugiej strony róża z inicjałami wykonawcy (strona św. Stanisława Kazimierczyka). Ornamentyka barkowa, materiał drewno lipy.

17 października tego samego roku nasza Ojczyzna dziękowała Panu Bogu za nowego świętego Stanisława Kazimierczyka. Dziękczynienie jest najlepszą prośbą o nowych świętych.

W ten dzień odsłoniliśmy nasz feretron, który z jednej strony przedstawia oblicze nowego świętego  – Stanisława Kazimierczyka, z drugiej strony mamy oblicze sługi Bożego Cherubina Kozika.

Zatem ten dzień był dla naszej parafii podwójnym świętem. Centralną uroczystością tego dnia była Eucharystia o godzinie 11, którą celebrował o. Marek Szeliga, przeor Ojców Kamedułów na Bielanach. Dokonał On poświęcenia naszego feretronu i przybliżył nam w paru słowach życie pustelnicze, a przez to ukazał jak nasz  sługa Boży Cherubin zdobywał niebo. 

W uroczystości poświęcenia naszego feretronu brała udział także zaproszona rodzina Kozików z parafii Więcławice i z Wysiołka Luborzyckiego, siostra Elioza Poprawa (postulatorka procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Cherubina Kozika), pan Jan Szczepanik wykonawca feretronu, wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca Marek Jamborski oraz nasi ówcześni kapłani ks. proboszcz Władysław Ulmaniec, wikariusz ks. Tomasz Rajda i organizator uroczystości ks. Robert Anusiewicz.

Dwa lata później, pod koniec czerwca 2012 roku, do naszej wspólnoty powróciła z renowacji (ufundowanej przez członków Bractwa Modlitwy) relikwia sługi Bożego Cherubina Kozika – krzyż podarowany rodzicom przez o. Cherubina, gdy wracał po święceniach kapłańskich z Włoch w 1936 roku. Jest on jedyną relikwią, która pozostała po słudze Bożym; na ręce Bractwa i parafii przekazała ją rodzina Kozików. Niestety nie udało się odczytać napisu z  tyłu krzyża. Pasyjka Pana Jezusa została wykonana  ze sztucznego  tworzywa, które jest bardzo delikatne i kruche.  Krzyż został zamknięty w próżniowej gablocie aby zabezpieczyć go przed zniszczeniem i obecnie znajduje się w gotyckim sakramentarium w tylnej ścianie prezbiterium kościoła (po lewej stronie ołtarza głównego – patrząc od nawy głównej).